Muzea minulosti na cestě k budoucnosti
Nad tím, že muzeum může být schránou minulosti, a přitom inovativní, se dnes už nikdo nepozastaví. Vzrůstající počet muzejních institucí následuje nejnovější trendy trvale udržitelného provozu, renovují podle toho starobylé budovy anebo při budování nových prostor aplikují zelené technologie.
Muzeum s trvale udržitelným provozem může být i velmi krásné, ať už sídlí v honosné starobylé budově, kudy kráčela historie, nebo v současné moderní stavbě navržené renomovaným architektem. Za všechny to dokazují příklady takových institucí z Ruska, Francie i Spojených států. Jsou dokonalou kombinací tradice, inovace a velkého zohledňování trvale udržitelného provozu.
Petrohradská Ermitáž
Známá a milovníky umění oceňovaná Ermitáž v ruském Petrohradu vystavuje jednu z nejvýznamnějších uměleckých sbírek na světě. Zdi jejích interiérů, které kdysi obývali ruští carové, dnes zdobí zdi díla Caravaggia, Cézanna, Gaugina, Matisse, Picassa, Van Gogha a dalších. Kromě toho, že Ermitáž bývala ještě před dvěma lety jedním z nejnavštěvovanějších muzeí světa, by na pomyslném žebříčku nejekologičtějších muzeí světa zaujímala třetí místo. Celý tento architektonický komplex totiž díky nejrůznějším opatřením a následování environmentálních trendů dokázal snížit svou spotřebu energie o celých 60 %. Stačilo k tomu vyměnit tradiční osvětlení za spořivé žárovky. Jak jednoduché, že?
Tato strategie udělala z Ermitáže s ohledem na její obrovskou velikost jedno z nejekologičtějších muzeí na světě. Je také důkazem toho, že i starobylá budova může být inovativní, hledět do budoucnosti a sehrát svou roli v ochraně životního prostředí.
Quai Brainly Museum, Paříž
Jen co by kamenem dohodil od Eiffelovy věže, se nachází nejexotičtější muzeum Paříže – Quai Brainly Museum. Od otevření v roce 2006 představuje toto etnologické muzeum svým návštěvníkům kulturu domorodých komunit Asie, Afriky, Oceánie a obou Amerik.
Muzeum se proslavilo svou zelenou architekturou: jeho nejvýraznějším rysem je ohromující 800 čtverečních stop velká vertikální zahrada pokrývající severní fasádu budovy muzea. Tato zelená zeď dokáže sama o sobě dost výrazně vylepšit kvalitu vzduchu ve městě, stejně jako zvládne jak v létě, tak v zimě obstarat rozptýlení tepla. K tomu je muzeum navíc vybaveno systémem na získávání energie, která je získávána bezvýhradně z obnovitelných, konkrétně solárních a geotermálních zdrojů. Zelená zeď muzea na levém břehu pařížské řeky Seiny, navržená architektem Jeanem Nouvelem, je perfektní kombinací architektonické krásy, inovace a také trvalé udržitelnosti. Právě hluboká propojenost designu i provozu muzea s trvale udržitelným rozvojem a s ním související šetrnost vůči životnímu prostředí muzeum proslavila, a to i mimo ekologicky smýšlející globální komunitu.
Pokud byste chtěli návštěvu tohoto „zeleného“ muzea ještě více ozelenit, ubytujte se v nedalekém ikonickém hotelu Gavarni v samém srdci velkoměsta, a přitom stranou jeho shonu a ruchu. Tento hotel je pověstný svým odhodláním následovat trvale udržitelný rozvoj a ochraňovat životní prostředí. Je to také první hotel v Paříži, který získal ocenění European Ecolabel.
Akademie věd, San Francisco – absolutní vítěz
Pokud by se takové udělovaly, získala by sanfranciská Akademie věd jednoznačnou zlatou medaili za první místo mezi „nejzelenějšími“ světovými muzei.
Akademie věd bezchybně kombinuje vzdělávání a osvětu v oblasti environmentálních otázek a vědeckého výzkumu. Instituce, která se do svých projektů pouští těmi nejinovativnějšími způsoby, působí na turisty jako silný magnet.
Zároveň je akademie jedním z největších muzeí na světě. Sestává z více než jedenácti budov, v nichž se nachází akvárium, muzeum přírodní historie, planetárium a rozlehlá expozice deštného pralesa. Odkaz k šetrnosti vůči životnímu prostředí je u tohoto muzea o to zjevnější, že stojí v ikonickém Golden Gate Parku. Signatura muzea, zelená „živoucí“ střecha byla navržena roku 2008 Renzem Pianem. Dodnes poskytuje muzeu energii, pomáhá mu nakládat s odpadními vodami a vyživuje nejrůznější rostlinné druhy, které na ní rostou. Navíc budově šetří energii, protože ji ochlazuje. Původní klimatizace tu navíc byla nahrazena otevíratelnými okny, zatímco osvětlení zabezpečuje energie získávaná ze solárních panelů. Veškeré kovové struktury jsou z 90 % vyrobeny z recyklovaného materiálu.
Fanoušci muzea ovšem nejvíce oceňují environmentální osvětu, vzdělávání a podporu principů trvale udržitelného rozvoje, které muzeum poskytuje široké veřejnosti.