Stovky veřejných budov spotřebují méně energie
Práce se rozběhnou celkem na 370 projektech, kterým Ministerstvo životního prostředí schválilo dotaci v celkové výši 1,25 miliardy korun.
„Záměrem podpory energeticky úsporných opatření z EU fondů je pomoci obcím při nákladných rekonstrukcích budov sloužících veřejnosti. Z pohledu životního prostředí tyto investice přispívají ke snižování emisí skleníkových plynů, prachu a popílku do ovzduší a zvyšování podílu energie získávané z obnovitelných zdrojů,“ uvádí ministr životního prostředí Richard Brabec.
Dotace na zateplování jsou v obcích populární. Starostům přinášejí hned několik výhod najednou. Opraví budovu, která patří obci a kterou využívají obyvatelé, a k tomu výrazně sníží spotřebu energií, takže je jejich provoz v dalších letech mnohem levnější. Díky dotaci není investice do budovy tak hlubokým zářezem do obecní kasy.
Peníze na energeticky úsporná opatření je možné čerpat i v současnosti. „Ve dvou nových dotačních výzvách je k dispozici 4,5 miliardy korun. Očekáváme podobně velký zájem jako v předchozích výzvách. Podmínky jsou podle mého pro žadatele nastaveny velmi příznivě, dotace může nově pokrýt až 60 procent způsobilých výdajů,“ popisuje ministr Brabec a dodává, že čas na podání žádosti mají obce až do února2020.
S novými výzvami se rozšířila i nabídka dotovaných opatření. Podporu lze nyní získat i na vnitřní úpravy, které sníží energetickou náročnost budovy nebo zlepší kvalitu vnitřního prostředí. „Mezi taková opatření patří třeba modernizace vnitřního osvětlení, systémy měření a regulace vytápění a větrání, opatření zlepšující prostorovou akustiku nebo zabraňující letnímu přehřívání,“ představuje novinky ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman s tím, že žadatelé navíc mohou získat řadu zvýhodnění. „Bonifikovány budou projekty, u kterých budou energeticky úsporné renovace realizovány metodou zaručeného snížení energie, tzv. EPC metodou, nebo ti žadatelé, kteří zadají veřejnou zakázku podle metodiky Design&Build s garancí provozních parametrů. Bonus dostanou také žadatelé, kteří v budově instalují obnovitelné zdroje energie, jež pokryjí alespoň 40 procent celkové spotřeby energie,“ dodává Petr Valdman.
Dotační výzvy v Operačním programu Životní prostředí s číslem 121 a 135 jsou otevřeny pro příjem žádostí až do 3. února 2020. U výzvy č. 121 se mohou o finanční podporu úsporných renovací veřejných budov ucházet města, obce a kraje, jejich příspěvkové organizace a další veřejné subjekty. Výzva č. 135 podporuje rekonstrukce ústředních vládních institucí, okruh žadatelů tvoří v tomto případě organizační složky státu, příspěvkové organizace a veřejné výzkumné instituce.
Kromě peněz na energetické úspory u veřejných budov schválilo Ministerstvo životního prostředí i další projekty. Mezi ty finančně náročnější patří revitalizace vodních toků, na které půjde z evropských fondů přes 111 milionů korun. Další peníze poputují na úpravu zeleně podél silnic a na obnovu krajinných prvků.