Dotace zajistí obcím kvalitní pitnou vodu
V Kojátkách už nechtějí vozit vodu v barelech
Jihomoravské Kojátky jsou na výstavbu vodovodu připraveny více než deset let. „Projektová dokumentace na výstavbu kanalizace, čistírnu odpadních a vodovodu je připravena už od roku 2008. V roce 2014 jsme získali dotaci na výstavbu kanalizace a ČOV, která je nyní v plném provozu. Bohužel na realizaci vodovodu neměla obec dosud dostatečné množství financí. Stále však byla prioritou,“ vysvětluje starostka obce Lenka Dolejší.
Podle starostky jsou v obci dvě skupiny obyvatel: ti, kteří mají studnu, a ti, kteří ji nemají. A i majitelé studen se potýkají se suchem, voda ve studnách buď vůbec není, nebo je velmi nekvalitní. Vodu si tak musí vozit v barelech a využívají dešťovou vodu. „Pokud trávíte dovolenou na chalupě bez vody, dokážete si představit, že před mytím nádobí, rukou, koupáním si musíte přinést vodu v barelech. Ale zkuste takto fungovat celý pracovní týden, měsíc nebo rok. Nemluvě o vaření, praní a dalších činnostech, při kterých využíváte vodu jako samozřejmou součást každodenní reality. Domnívám se, že v jednadvacátém století je nezbytné, aby byly domácnosti vybaveny pitnou vodou tekoucí z kohoutku. Jde o zabezpečení základních hygienických potřeb obyvatel,“ má jasno starostka.
Výstavba vodovodu je velmi nákladná. „Výstavba vodovodu je finančně náročná akce, kterou obec není schopna sama z rozpočtu realizovat. Získanou dotací ze SFŽP se zaplatí poměrná část, další výdaje budou hrazeny z našetřených úspor obce a zbytek bude muset být dofinancován úvěrem z banky,“ popisuje starostka. Dotace byla schválena ve výše 15,8 milionu korun, celkové náklady přesahují 26 milionů korun. Pokud vše půjde podle plánu, mohlo by se s výstavbou začít již během letošního podzimu.
Pravčice: Ve studnách voda rapidně ubývá
Podobně jako Kojátky dostaly i Pravčice dotaci na výstavbu vodovodu. V obci nedaleko Kroměříže plánovali výstavbu dlouho, investiční akci urychlil rapidní úbytek vody ve studních. „Máme tady už delší dobu problém s pitnou vodou. Minulý rok jsme tedy nepotřebovali dovézt vodu cisternami, ale předminulý rok ano,“ říká starostka Pravčic Šárka Gahurová.
Lidé jsou závislí na vlastních studních, vodovod obec doposud nemá. „Voda je prostě základní potřeba. Kvalita vody ve studnách je špatná, lidé ji nepijí a kupují si ji. Máme studny tak pět šest metrů a voda klesla o půlku, někde mají třeba jenom půl metru vody,“ popisuje špatnou situaci starostka. Lidé si tak třeba musejí jezdit prát ke známým do jiných obcí nebo se sprchují u příbuzných. Výstavbu vodovodu proto starostka i obyvatelé považují za nutnost.
Vodovod se plánoval již dříve, po problémech s projektem ale byl na čas u ledu. „Poslední roky se prohloubily problémy s vodou, tak jsme to uspíšili a povedlo se,“ popisuje starostka. Pravčice získaly dotaci ve výši 16 milionů korun, celkové náklady se vyšplhají skoro na 26 milionů. Obec už vysoutěžila dodavatele, staveniště se bude předávat 1. srpna. „Začneme přivaděčem z Hulína a potom bude následovat hlavní řad v obci,“ říká starostka Šárka Gahurová. Dobu prací odhaduje asi na dva roky.
Ještě čtrnáct dní sucha a půl Koněprus je bez vody
Koněprusy leží na okraji Českého krasu. S nedostatkem vody bojují místní neustále. „Máme velikánský problém, lidé už teď nemají vodu. Zrovna nedávno mi jeden občan psal, že jsou bez vody. Tu na pití si vozí a přemýšlejí, jestli se mají vysprchovat, nebo prát prádlo,“ říká starosta Koněprus Radek Havlíček. Obec stojí vedle vápencového lomu a vodu nemají dlouhodobě. „Je to opravdu akutní. Ještě bude čtrnáct dní sucho a půlka obce je bez vody,“ obává se starosta.
O výstavbu přivaděče žádala obec už dříve. Během výstavby kanalizace nechali v Koněprusích položit vodovodní potrubí. Nyní se žádostí o dotaci na výstavbu přivaděče uspěla, získá 7,8 milionu korun. Další peníze potřebné na 15milionovou investici se pokusí získat formou bezúročného úvěru od kraje. Výstavbou přivaděče ze sousedního Lounína se Koněprusy připojí na vodu ze Želivky. Podle starosty je dodavatelská firma vysoutěžená, s pracemi by se mohlo začít možná už v létě.
Úpravna vody v Zaječově zajistí stabilní kvalitu vody
Novou úpravnu vody chtějí vybudovat v Zaječově na Berounsku. Uspěli se žádostí o dotaci a firma se může pustit do práce. Místním občas tekla z kohoutků zabarvená voda. „Máme různou kvalitu vody podle povětrnostních podmínek. Máme zdroj vody pod zemí, ale je asi v pěti či šesti metrech, takže se tam snadněji dostávají nežádoucí věci,“ popisuje starosta Zaječova Vladimír Havlík. V obci se proto rozhodli jít přímo ke zdroji a něco s kvalitou vody udělat. „Historicky jsme se zabývali spíše kanalizací, v tomto volebním období jsme si dali za cíl zlepšit kvalitu vody, abychom ji měli stabilně dobrou,“ uvádí starosta.
Rozbory vody většinou dopadaly dobře, ale ne vždy. Obec tak musela využívat náhradní zásobování. „Shodli jsme se, že je to nutnost, teď dávkujeme chlór do nádrží. Jsme rádi, že jsme získali dotaci. Byli jsme připraveni projekt udělat i bez dotace, přemýšleli jsme o půjčce. Tak máme radost, že jsme ušetřili,“ dodává starosta. Zaječov na vybudování úpravny vody dostal 7,5 milionu korun, celkové náklady jsou lehce přes 15 milionů korun. Obec už má vysoutěženého dodavatele, který se už v době vydání mohl pustit do práce. Hotovo by mělo být do osmi měsíců.