Obce ušetří na energiích i hospodaření s vodou
„Energie jsou hlavním tématem dneška i budoucnosti. Jsem proto ráda, že můžeme obcím pomoci s investicemi do energetických úspor, které se následně pozitivně odrazí v jejich rozpočtech po další roky,“ říká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.
Například v Karviné se město pustí do energetických úspor budovy polikliniky v Žižkově ulici, Josefov na Karlovarsku sníží energetickou náročnost obecního úřadu, Pardubický kraj uspoří energie na některých svých středních školách a do podobných projektů se pustí další desítky žadatelů o dotace.
Šetřit se bude nejenom energiemi, ale i vodou. „Podporujeme obce v lepším nakládání s dešťovou vodou. Na sucho musíme být připraveni a podobné projekty pomáhají zadržovat a vsakovat vodu na místě, kde spadne,“ uvádí ministryně.
Jak taková opatření mohou vypadat, vědí třeba v Uničově, kde vybudují už druhou etapu propustných parkovacích ploch. Městec Králově vybuduje retenční nádrže u tří základních škol, v Mníšku pod Brdy využijí dešťovou vodu, která spadne na náměstí.
Projekty na úsporu vody a energií nebyly jediné, které se schvalovaly. Mnohé obce si již brzy pořídí elektromobily, ať už osobní, užitkové nebo nákladní. Dotaci na pořízení dostalo přes osmdesát žadatelů, kromě obcí například školy, nemocnice nebo neziskové organizace.
„Dalšími oblastmi, kde žadatelé uspěli, byly průzkum, posílení a budování zdrojů pitné vody, environmentální výukové pobyty, domovní čistírny a projekty z Paktu starostů,“ vyjmenovává Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.
Dotace z Národního programu Životní prostředí a Národního plánu obnovy mohou žadatelé čerpat i nadále, aktuální dotační výzvy najdete na webu www.narodniprogramzp.cz.