Děti vyrazí na ozdravné pobyty
Školy, školky a jiné dětské kolektivy z oblastí s nejvíce znečištěným ovzduším se mohou opět ucházet o finanční příspěvky na ozdravné pobyty dětí.
Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR vyhlašuje novou dotační výzvu, která spojuje péči o zdraví dětí a ekologickou výchovu. V Národním programu Životní prostředí je připraveno celkem 40 milionů korun.
„MŽP se dlouhodobě snaží zlepšovat kvalitu ovzduší celou mozaikou opatření, ať už jsou to dotační tituly typu kotlíkových dotací nebo podpora pro obce a podniky, tak i legislativními kroky, které všechny sledují jeden cíl – zlepšit kvalitu ovzduší a životního prostředí ve městech a obcích. Dalšími čtyřiceti miliony chceme přispět ke zmírnění negativního dopadu znečištěného ovzduší na zdraví dětí a současně k rozvoji jejich environmentálního povědomí,“ zdůrazňuje ministr Richard Brabec.
Experti z řad lékařů doporučují ozdravné pobyty v dobách častého výskytu smogových situací zejména právě malým dětem. „V aktuální výzvě navazujeme na sérii předchozích výzev, v nichž jsme na pobyty dětí v přírodě přispěli 104 miliony korun. Za čerstvým vzduchem díky naší podpoře vyjelo již 43 083 dětí ze 441 škol a školek a další tisíce dětí se již nyní mohou těšit. Ozdravné pobyty dětí z oblastí s nevyhovující kvalitou ovzduší podporujeme z našich národních zdrojů již od roku 2010,“ připomíná ministr Richard Brabec.
„Peníze z výzvy jsou určeny dětem z nejvíce znečištěných oblastí, které navštěvují předškolní zařízení, základní školy a nově i nižší stupně víceletých gymnázií. Pro maximální ozdravný účinek musí probíhat minimálně 5 dní v oblastech s vyhovující kvalitou ovzduší, během nich by děti měly být v co nejintenzivnějším kontaktu s přírodou,“ dodává ministr Richard Brabec.
Přehled lokalit, které jsou vhodné k pořádání ozdravných pobytů, najdou uchazeči o dotace v dokumentech výzvy číslo 6/2019, využít lze také mapu Českého hydrometeorologického ústavu. Obdobně je na webových stránkách zveřejněn i seznam oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší, odkud se mohou školy a školky ucházet o získání dotace.
Stejně jako v minulé výzvě se klade velký důraz i na odborně vedenou ekologickou výchovu dětí během pobytu. Základním požadavkem je, aby environmentálně zaměřený výukový program probíhal pod vedením kvalifikovaného odborného lektora alespoň 6 hodin denně, částečně venku v přírodě, a týkal se mimo jiné i ochrany ovzduší.
Nově je délka ekologické výuky základním hlediskem pro výpočet finální výše příspěvku. „Pořadatel má nárok na 70 Kč na hodinu eko-programu na žáka za den. To při povinné šestihodinové časové dotaci představuje 420 korun na žáka denně, ale částka se může navýšit v závislosti na skutečné délce ekologického programu,“ upřesňuje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, jehož úřad dotace administruje.
Škola či jiný žadatel tak může získat celkově od státu až 400 000 korun, přičemž si do způsobilých výdajů může zahrnout výdaje za ubytování, stravování žáků, společnou dopravu a zajištění odborného ekologického výukového programu, tedy pedagogy a další služby přímo spojené s ekologickou výchovou. „Důležité je, aby výuka probíhala hravou, interaktivní a tvořivou formou, která vychází z rámcových cílů environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty,“ dodává ředitel Petr Valdman.
O finanční podporu na ozdravné pobyty s ekologickou výchovou se mohou zájemci ucházet od 1. října do 31. prosince 2019 nebo do vyčerpání alokace.