Novinky v NZÚ: Více peněz na opravy bytových domů, až 200 tisíc korun na nákup úsporného bytu
Balíček novinek se týká především oblasti bytových domů. Navyšuje se dotace, kterou mohou společenství vlastníků či družstva získat na zateplení a rekonstrukce bytových domů. Příspěvek z programu Nová zelená úsporám nyní pokryje až 40 % způsobilých výdajů na projekt. Zcela nově program přispěje na instalaci chytrých dobíjecích stanic pro osobní elektromobily v bytových domech. Žadatelé získají 45 tisíc korun při pořízení jedné dobíjecí stanice, v případě kombinace s fotovoltaickým systémem šplhá příspěvek na 55 tisíc korun. Požádat o něj mohou vlastníci bytových domů nejen v Praze, ale i po celém Česku.
Další významná novinka potěší zájemce o koupi bytové jednoty v domě s velmi nízkou energetickou náročností. Ministerstvo životního prostředí nově podpoří částkou až 200 tisíc korun pořízení bytu ve velmi úsporném bytovém domě. Získat dotaci může první uživatel bytu, a to pouze jednou. Zakoupit jej musí přímo od stavebníka, který na dům získal povolení po 30. červenci 2019 a objekt řádně dokončil.
Ani oblast rodinných domů nezůstala beze změny. U fotovoltaických systémů došlo ke zjednodušení podmínek a rozšíření podpory o výkonný FV systém bez akumulace elektrické energie s dotací 80 tisíc korun. Navýšila se podpora také u centrálních systémů pro využití tepla z odpadních vod, a to až na 35 tisíc korun.
Zcela nově program Nová zelená úsporám podpoří nejen výstavbu, ale také nákup novostavby rodinného domu. Od března tak již není pro získání dotace rozhodující forma nabytí nemovitosti, ale její energetické parametry, a tedy přínosy pro životní prostředí. Výše podpory může stejně jako u výstavby dosáhnout až 450 tisíc korun a uplatnit ji může pouze první osoba kupující dokončený dům od stavebníka, který dům řádně dokončil.
Příjem žádostí podle aktualizovaných podmínek programu Nová zelená úsporám probíhá od 1. března 2020.