Podporujeme přípravu projektů proti suchu
MŽP obcím od 1. září letošního roku nabídne čtvrt miliardy korun na projektovou přípravu budoucích investičních záměrů na dodávky a úpravy pitné vody. Rezort tak umožní včas nachystat dostatek kvalitních projektů, které se již od příštího roku budou moci ucházet o podporu z evropských fondů na jejich realizaci.
„Nastartujeme tak rychlé čerpání evropských peněz z nového programového období 2021–2027 a zároveň více než třem stovkám obcí zajistíme přístup ke kvalitní pitné vodě,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.
Nové programové období operačních programů se naplno rozeběhne v příštím roce, už nyní ale obce mohou začít chystat své projektové a zadávací dokumentace na výstavbu vodovodů, úpraven vody a přivaděčů, včetně související výstavby kanalizací. Finance na jejich přípravu mohou čerpat z úplně nové výzvy Národního programu Životní prostředí. Příjem žádostí startuje 1. září 2020 a připraveno je celkem 250 milionů korun z rozpočtu Státního fondu životního prostředí ČR.
„Naším dlouhodobým cílem je, aby obyvatelé obcí a měst měli přístup ke kvalitní pitné vodě. Jen v letošním roce jsme na podporu výstavby vodovodů, úpraven vody a přivaděčů mezi obce rozdělili už jednu miliardu korun. Nyní dáme šanci dalším třem stovkám obcí, kterým zafinancujeme kompletní dokumentaci nezbytnou pro zahájení těchto finančně a časově náročných projektů. O prostředky na jejich vlastní realizaci si pak obce požádají v novém Operačním programu Životní prostředí,“ vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec. A dodává, že takto připravené kvalitní projekty umožní rychle rozjet čerpání evropských peněz z nového programového období.
Dotace na pořízení projektové přípravy na vybudování vodovodu, úpravny vody, přivaděčů, včetně související výstavby kanalizace pokryje až 90 % výdajů a vyšplhat se může až na částku 5 milionů korun. Co konkrétně je možné do projektové přípravy zahrnout upřesňuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman: „Obcím zafinancujeme kompletní dokumentaci, tzn. počáteční podkladové studie jako je například geologický či hydrogeologický průzkum, odborný posudek, dále projektovou i zadávací dokumentaci. Peníze obcím navíc poskytneme zálohově a teprve po doložení skutečných výdajů bude provedeno vyúčtování dotace.“
Oprávněnými příjemci mohou být obce, dobrovolné svazky obcí, obchodní společnosti a zájmová sdružení právnických osob ovládané z více než poloviny veřejnoprávními subjekty. Příjemce musí být zároveň hlavním vlastníkem vodohospodářské infrastruktury. Žádosti je možné podávat od 1. září 2020 do 29. ledna 2021, nebo do vyčerpání alokace.
„Očekáváme, že o dotace bude veliký zájem, proto by obce neměly s podáním žádosti příliš dlouho váhat. Jakmile bude alokace výzvy naplněna, příjem žádostí bude uzavřen. Průměrné náklady na projektovou přípravu se pohybují např. u 20 milionového projektu kolem osmi set tisíců korun. Předpokládáme tedy, že podpoříme něco kolem tří stovek projektů a připravíme tak investice v hodnotě kolem 6 miliard korun pro rychlé a efektivní čerpání z nového OPŽP,“ uzavírá Petr Valdman.