Krátké zprávy
Most žádá o dotaci na výstavbu hřiště v ulici Pionýrů
14. 03. 2025
Další víceúčelové hřiště pro větší děti nebo dospělé by mělo v letošním roce vyrůst v ulici Pionýrů v severočeském Mostě. Oplocené hřiště bude sloužit především pro míčové hry, jako je malá kopaná, basketbal, volejbal, nohejbal nebo tenis. Hřiště bude z bezpečnostních důvodů oploceno do výšky čtyř metrů (do jednoho metru nad úrovní hřiště z prken a ve zbývajícím prostoru bude napnutá síť) a povrch sportoviště bude proveden z akrylátové stěrky na asfaltovém koberci. S financováním jeho výstavby by městu mohla pomoci dotace, o niž město podalo žádost do Operačního programu Spravedlivá transformace.
V Horní Plané budou vyrábět elektřinu na střechách
7. 03. 2025
Obec dá na svoje budovy fotovoltaiku. Solární panely by měly podle propočtů radnice výrazně zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie na konečné spotřebě energie a snížit emise CO2. Celkový nový instalovaný výkon bude 63,03 kWp. Elektřinu z fotovoltaických panelů budou v první řadě využívat na svůj provoz objekty, na které se teď elektrárny instalují. Počítá se ale i s přebytky. Ty by rádi využili formou komunitního sdílení i pro další městské budovy. Od projektu si obec slibuje velké úspory. Na fotovoltaiku město bude čerpat dotaci z Modernizačního fondu.
V Chrudimi dobře funguje re-use centrum
4. 03. 2025
Ve Chrudimi mají dobré zkušenosti s fungováním re-use centra, které dává lidem možnost využít věci, které pro jiné již ztratily hodnotu a byly určeny k vyhození. V Chrudimi jej provozují místní Technické služby. „Velmi zajímavé je fungování re-use centra, díky kterému se daří řadě věcí, určených původně k likvidaci, ale funkčních, dávat nový život a využití. Například v loňském roce se takto podařila tržba ve výši 855 tisíc korun, které putují na provoz městského útulku. Je to zcela jistě koncept, který je následováníhodný,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Hejtman se zajímal také o stav veřejného osvětlení ve městě, kde je 3 600 světelných bodů. Město na tři etapy řeší výměnu světel a snížení energetické náročnosti městského osvětlení.
Informace pro žadatele o dotaci z OPŽP a OPST k povinnosti podat finanční vypořádání se státním rozpočtem
27. 02. 2025
Informujeme příjemce podpory z Operačních programů Životní prostředí a Spravedlivá transformace (dále OPŽP a OPST) o aktualizaci vyhlášky č. 367/2015 Sb. (nyní 433/2024 Sb.), o finančním vypořádání. V souladu se zněním § 6 odst. 4 této vyhlášky nedokládá příjemce podpory údaje o dotaci požadované vyhláškou, pokud jsou tyto údaje vedeny v agendovém informačním systému a jsou přístupné poskytovateli dotace. Řídicí orgán i zprostředkující subjekt disponuje těmito údaji v rámci informačního systému MS 2021+, a proto není dokládání finančního vypořádání v OPŽP a OPST s okamžitou platností vyžadováno. Příslušná úprava bude zanesena i do Pravidel pro žadatele obou programů.
Klášterec pořídil dvě elektroauta
25. 02. 2025
Město Klášterec nad Ohří aktuálně realizuje projekt s názvem „Pořízení elektromobilů pro MěÚ Klášterec nad Ohří“, který je financován v rámci Národního plánu obnovy. Cílem projektu je snížit závislost městského úřadu na fosilních palivech a přejít k udržitelnějšímu způsobu dopravy. Pořízení dvou elektromobilů Škoda Enyaq zároveň přispěje ke snížení emisí skleníkových plynů a zlepšení kvality ovzduší ve městě. Tento krok představuje další významný posun k ekologickému a udržitelnému provozu městského úřadu, což je v souladu se strategií města na podporu zelených technologií a ochranu životního prostředí.
Rada Plzeňského kraje schválila vyhlášení dotačního titulu
18. 02. 2025
Dotační program umožňuje požádat o peníze z krajského rozpočtu na spolufinancování vodohospodářských projektů sloužících především veřejné potřebě, takových, které jsou financovány například Ministerstvem zemědělství v rámci programů podpory opatření pro zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody. Dále je zaměřen na podporu výstavby vodovodů a kanalizací a projektů podpořených z Operačního programu Životní prostředí pro období 2021–2027 a také některých výzev z Národního programu Životní prostředí.
Cheb zefektivní sportovní halu
5. 02. 2025
Sportovní hala Lokomotiva Cheb se připravuje na velkou modernizaci, která sníží její energetickou náročnost a zároveň zvýší její ekologickou šetrnost. Město Cheb získalo na tento projekt dotaci více než 25 milionů korun z Operačního programu Životní prostředí. Rekonstrukce by měla začít na začátku roku 2026, následovat mají další úpravy celého sportovního areálu. Plánované práce zahrnují například zateplení obálky budovy, instalaci fotovoltaické elektrárny, nový systém větrání, výměnu stávajících svítidel za úsporné LED osvětlení nebo vybudování retenční nádrže. Modernizace má přinést výrazné úspory energie a zároveň vylepšit prostředí pro sportovce i návštěvníky haly.
V Žatci založí energetické společenství
29. 01. 2025
Smyslem je, aby se elektřina, kterou v Žatci vyrobí, ve městě také spotřebovala. Jejími hlavními příjemci mají být příspěvkové organizace, tedy školy, školky, divadlo, muzeum, knihovna a další. Vedení Žatce očekává, že díky společenství uspoří náklady za elektrickou energii. Fotovoltaické elektrárny plánuje i řada obcí v okrese Louny. Od založení energetického společenství si vedení města slibuje, že propojí výrobu a spotřebu elektřiny. Podle odhadů, které si město nechalo udělat, by mělo jít o patnáctiprocentní až dvacetiprocentní úsporu za platby za silovou elektřinu. Žatec chce také budovat fotovoltaické elektrárny na střechách veřejných budov.
Dobrovolníci vysázeli v CHKO Blanský les alej ovocných stromů
20. 01. 2025
Dobrovolníci vysadili nedaleko Brloha na obecním pozemku 25 stromků třešní, švestek a jabloní. Akci organizovala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, peníze poskytla soukromá společnost, která v místě působí. „Na podzimní společné výsadby se vždy těšíme, i když organizace takové akce není úplně jednoduchá. Hledáme vhodné pozemky, zajišťujeme formality, výsadbový materiál, ovocné stromky, odborný dohled a v neposlední řadě také následnou péči po dobu několika let, tedy zálivku, kosení kolem stromků a řez stromků. Ale má to smysl,“ říká Tereza Rejnková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Web Agentury ochrany přírody a krajiny ČR je nově aopk.gov.cz
17. 01. 2025
Původní doména nature.cz zůstává funkční a uživatele přesměruje na novou adresu. Změna se dotkla také webových stránek všech 24 chráněných krajinných oblastí a portálu Finance pro přírodu. V průběhu ledna dojde k další fázi přechodu na jednotnou doménu gov.cz, kdy se změní webové adresy portálu ISOP a webových stránek Invazní druhy. E-mailové adresy úřadu i všech zaměstnanců AOPK ČR budou nově ve tvaru @aopk.gov.cz. Také v tomto případě bude zajištěno přesměrování z původní adresy @nature.cz. Migrace domény nature.cz na aopk.gov.cz je součástí plánované změny adres webových stránek ministerstev a dalších státních úřadů, kterou odsouhlasila vláda České republiky v lednu 2023 a následně stanovila harmonogram.
Olomouckou radnici čeká výměna oken
15. 01. 2025
Po pěti letech by se další část historické budovy radnice v centru Olomouce měla dočkat rekonstrukce. Odborná firma vymění dřevěná okna, opraví strop a zateplí půdu památkově chráněného objektu. Úpravy, které pomohou snížit energetickou náročnost stavby, vyjdou na přibližně 17 milionů korun. Investice by měla vyřešit dlouhodobý problém se stávajícími okny, která jsou už v řadě případů za hranicí životnosti. Zateplení půdy a pořízení oken s lepšími vlastnostmi přispěje ke snížení energetické náročnosti budovy. Stavební akci s předpokládanou hodnotou 19,4 milionu korun se podařilo ve výběrovém řízení vysoutěžit o 2 miliony levněji. Na realizaci byla schválena dotace z Modernizačního fondu. Realizace bude zahájena pravděpodobně v dubnu 2025.
Rýmařov vybuduje na budovách fotovoltaické elektrárny
10. 01. 2025
Městu se podařilo získat dotaci na projekt s názvem FVE pro město Rýmařov z programu Nové obnovitelné zdroje v energetice (RES+), financovaného z prostředků Modernizačního fondu. Cílem projektu je zvýšení využití obnovitelných zdrojů energie prostřednictvím instalace nových fotovoltaických elektráren na pět veřejných budov v Rýmařově. Jedná se o budovu dílen Městských služeb, Městské knihovny, Střediska volného času, školní budovu Základní školy 1. máje a budovu družiny této školy. Předpokládaná doba realizace je do dubna 2025.
Je spuštěn příjem žádostí do Programu péče o krajinu 2025
6. 01. 2025
Výzva v podprogramu pro zlepšování dochovaného přírodního a krajinného prostředí (PPK B) je určena pro neinvestiční projekty zaměřené na podporu zvláště chráněných druhů a jejich biotopů, likvidaci invazních druhů rostlin či na péči o památné či významné stromy v krajině mimo zvláště chráněná území. Příjem žádostí probíhá do 9. ledna 2025. Pro rok 2025 je na podprogram PPK B vyčleněna finanční částka ve výši 32 milionů korun. Maximální možná výše podpory na jednu žádost je 250 tisíc korun až do 100 procent vynaložených způsobilých nákladů na realizaci opatření. Žádosti do PPK B se podávají na příslušná regionální pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR prostřednictvím Jednotného dotačního portálu. Pro vytvoření rozpočtu žádosti a zákresu opatření slouží webová aplikace rozpocet.nature.cz.
Rudice dobudovávají kanalizaci
2. 01. 2025
Rudice na Blanensku budují pro své občany kanalizaci. Navrhované inženýrské objekty 2. etapy zahrnují výstavbu nových stok gravitační splaškové kanalizace včetně odboček pro domovní přípojky, nutné nové propojení na budoucí dešťovou kanalizaci, nezbytné úpravy stávající čerpací stanice a odlehčovací komory. V rámci stavby dojde k několika přeložkám stávajících inženýrský sítí – plynovodu (který není součástí stavby), vodovodu a dešťové kanalizace. Po realizaci projektu tak bude v celé obci vybudován systém oddílné kanalizace a veškeré splaškové vody budou bez naředění odváděny na intenzifikovanou ČOV Jedovnice. Výstavba je podpořena z Národního programu Životní prostředí.
Povodí Labe revitalizuje rameno v Semonicích
27. 12. 2024
Povodí Labe se zapojilo do výzvy Národního programu Životní prostředí, který podporuje projekty na ochranu a zlepšování životního prostředí v České republice. Konkrétně se jedná o výzvu 4/2023: Adaptace ekosystémů na změnu klimatu – správci vodních toků. Předmětem projektu je revitalizace odstaveného ramene Labe v lokalitě Semonice spočívající ve vytěžení cca šesti tisíc metrů krychlových bahnitého sedimentu, jeho odvodnění a následné likvidaci v souladu se zákonem. Akce dále zahrnuje komplexní vegetační úpravy: kácení přestárlých dřevin, zejména nepůvodních hybridních topolů a realizaci náhradní výsadby.
Karviná udělá z koníren víceúčelový sál
23. 12. 2024
Chátrající konírny jsou posledním nepěkným místem parku Boženy Němcové v Karviné. Po rekonstrukci nabídnou víceúčelový sál s průhledem do krovu. Sál umožní pořádání konferencí, přednášek, koncertů a různých dalších vzdělávacích a kulturních akcí. V přízemí objektu je naprojektováno bistro s provozním zázemím a sociálním zázemím pro veřejnost. V budově koníren se počítá také s výukovým prostorem ateliérů a komunitních místností. Město na opravu koníren již získalo dotaci z Operačního programu Spravedlivá transformace přesahující 100 milionů korun. Oprava koníren tak bude z 82 procent pokryta z této dotace.
V Mariánských Lázních chtějí mít venkovní třídu
18. 12. 2024
Základní umělecká škola Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních by mohla získat novou venkovní učebnu, která nabídne inspirativní prostor pro výuku a zároveň poslouží jako galerie pro vystavení studentských prací. Město se rozhodlo tento projekt realizovat s pomocí dotace z Operačního programu Spravedlivá transformace. Učebna by měla vyjít zhruba na tři miliony korun. Architekt Václav Zůna, autor návrhu, popisuje prostor jako harmonické spojení výtvarného, hudebního, tanečního a dramatického umění. Projekt je součástí širší iniciativy města zaměřené na inovativní výuku ve venkovním prostředí.
Sokolov přestaví ruinu na polikliniku
14. 12. 2024
Zhruba pětadvacet lékařů, zejména stomatologů a pediatrů, má najít nové zázemí v objektu bývalého sídla hygienické stanice v Sokolově. Rekonstrukci objektu za 80 milionů korun plánuje město, jež má již hotovou projektovou dokumentaci. V objektu by mělo vzniknout až pětadvacet ordinací pro lékaře. Budova dostane nová okna i zateplení. Město si požádalo o dotaci z Operačního programu Spravedlivá transformace, chtělo by si sáhnout až na 75 procent očekávaných nákladů. Realizace se má zahájit v únoru a práce by měly být dokončeny na jaře 2026 se zasakovacím povrchem s prorůstající trávou a stromy.
Žebětínský rybník čeká revitalizace
12. 12. 2024
Revitalizace přírodní památky Žebětínský rybník v brněnské městské části Žebětín by mohla začít v polovině listopadu. Práce odhadem za 7,7 milionu korun obnáší odbahnění rybníka, opravu bezpečnostního přelivu a další opatření k obnovení funkce při zachování přírodního charakteru. Projekt již získal dotaci z Národního programu Životní prostředí ve výši 6,3 milionu korun. Rybník, který má rozlohu 4,42 hektaru, slouží jako útočiště pro rozmnožování chráněných druhů obojživelníků, hlavně ropuchy obecné, skokana hnědého a skokana štíhlého. Projekt je zaměřen na celkovou revitalizaci, zejména na odbahnění. Podle odhadu pracovníci vytěží sediment o objemu 6 400 metrů krychlových.
Zeleň na sídlištích v Lounech čeká arboristické ošetření
9. 12. 2024
V Lounech se chystají na komplexní arboristická ošetření významných stromů na vybraných lokalitách ve městě. Celkem bude ošetřeno 2 058 stromů na celém území města s cílem zajistit jejich dlouhodobou funkčnost a zdraví a bezpečnost pro obyvatele i návštěvníky. Ošetření bude provedeno na základě odborného hodnocení, které určí specifické potřeby jednotlivých stromů. V rámci projektu budou realizovány různé arboristické zásahy, jako jsou udržovací stabilizační řezy, které pomáhají předcházet riziku rozlomení nebo pádu větví, a instalace bezpečnostních systémů v korunách stromů pro zvýšení jejich stability. Projekt je spolufinancován Evropskou unií prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí.