Poděbrady vrací staré věci do oběhu, šetří tak za odpady
Předmětem podpory z Operačního programu Životní prostředí bylo vybudování re-use centra v prostorách areálu Sběrného dvoru Technických služeb města Poděbrady. Centrum předchází vzniku pěti druhů odpadu: objemného odpadu, papíru a lepenky, plastu, skla a textilu.
Princip re-use centra je jednoduchý. Pokud se člověk potřebuje zbavit věci, kterou už sám nevyužije, ale která je v zachovalém stavu a ještě by mohla posloužit někomu jinému, jednoduše ji přiveze do sběrného dvora. Tam pracovník provede prvotní prohlídku, že je věc skutečně ještě využitelná a není třeba za hranou životnosti.
Danou věc poté převezme v nově otevřené hale pracovnice centra. Zaeviduje ji a označí speciálním barevným kódem. Ten určuje výši poplatku, kterou nový majitel za věc zaplatí. Kódy se určují podle hodnoty a stavu věci. Jsou rozděleny do čtyř barev a cenových kategorií. Jednotlivě věci stojí 5, 20, 100 nebo maximálně 200 korun.
Drobnější předměty, jako např. knihy, hračky či vybavení domácnosti, jsou uloženy v prostorných a snadno dostupných regálech. Pro objemnější věci typu nábytku je centrum vybaveno velkoobjemovými kontejnery. Pokud o některý z předmětů nebude zájem, je po třech měsících vyhozen. Co a za kolik aktuálně sklad použitých věcí nabízí, je možné si zobrazit na webu reusepodebrady.cz. Pravidla jsou nastavena tak, že do re-use centra může věci přivézt člověk, který má trvalé bydliště v Poděbradech.
Pokud si ale někdo chce věci naopak vyzvednout, žádná omezující pravidla se na něj nevztahují. Přijet si tedy může opravdu kdokoliv a odkudkoliv. Zřízení centra použitého zboží mělo za cíl snížit objem odpadu. Na hospodaření s odpadem vydává město Poděbrady ročně částku 40 milionů korun, což je značná část z celkového rozpočtu města. A jen čtvrtinu – tedy 10 milionů – zaplatí místní přímo v rámci poplatku za svoz odpadu. Zřízením re-use centra se podařilo snížit objem odpadu až o 110 tun ročně.
Projekt je přínosný v tom, že nejenom přispívá k ochraně životního prostředí, ale zároveň prodlužuje životní cyklus „starých“ věcí, nebo dokonce pomáhá nastartovat nový život lidem v hmotné nouzi.