Pohořelice: Popelnice na tříděný odpad do každé rodiny
Ve městě obyvatelům rozdali stovky žlutých, modrých a hnědých nádob. Občané, pokud projevili zájem, je dostali zadarmo. Každý zájemce získal navíc bonus za to, že bude třídit odpad. „Kdo si vzal popelnici, tomu jsme dali stovku na ruku z městského rozpočtu,“ popisuje starosta Pohořelic Josef Svoboda.
Po více než roce jsou v Pohořelicích s projektem spokojeni. „Lidé více vytřídí, protože to mají blízko, nemusí někam chodit sto nebo dvě stě metrů. Takže složka vytříděného odpadu je určitě vyšší,“ říká starosta.
Obec dává občanům další motivaci. Komu se daří odpad zdárně rozdělovat, zaplatí nižší poplatek za odpad. Je odstupňován podle procent vytříděného odpadu. Po vyhodnocení od svozové firmy tak někteří Pohořeličtí platí méně. „Já třeba bydlím v bytovém domě, kde je osmadvacet bytů, tak my platíme 350 korun namísto pětistovky,“ uvádí příklad sníženého poplatku starosta obce.
Projekt se rozjel v březnu roku 2017. Díky tomu se za rok 2017 podařilo snížit množství směsného komunálního odpadu o téměř 500 tun. Z výsledků je zřejmé, že velkou část směsného komunálního odpadu tvořil bioopad, ale nezanedbatelné množství také papír a plast.
Vedle popelnic do každé domácnosti zachovala obec i hnízda větších kontejnerů. Podle starosty je v nich paradoxně ještě více odpadu než předtím. Připisuje to tomu, že tam odpadky házejí obyvatelé z okolních obcí, kteří s sebou při cestě do Pohořelic vezmou i pytel s plasty nebo papírem.
V Pohořelicích se v roce 2017 nově začaly třídit kovové odpady, radnice pořídila kontejnery na kovy na veřejná sběrná místa. Dále se zintenzivnil sběr vyřazeného textilu a drobných elektrozařízení a sbírají se i použité jedlé oleje. Starosta počítá s tím, že investice se bude obci časem vracet s tím, jak se budou postupně zpřísňovat podmínky odpadového hospodářství.