Spolek se stará o krajinu Pojihlaví
Hlavním cílem byla ochrana ohrožených druhů rostlin a živočichů, a to zejména těch, které jsou uvedeny v červených seznamech. Ochrana spočívala v péči o přirozené biotopy, a to jak při samotném zachování biotopů, tak z hlediska zlepšování péče o ně či jejich obnovy.
Pod tím je možné si představit například kosení a péči o travní porosty, z nichž se odstraňovaly problematické invazní druhy a nevhodné dřeviny, prořezávaly se stromy a vysazovaly nové. Dále se členové spolku Koniklec věnovali budování kamenných zídek pro plazy a ptáky a líhnišť pro plazy. Do zídek se ve spolupráci s ornitology z jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické instalovaly speciální hnízdní budky pro dudka chocholatého a bělořita šedého. Využívaly se také inovativní a na jiných místech ověřené postupy při využití rostlinných parazitů/poloparazitů (např. kokrhelů či černýšů) k potlačení nežádoucí třtiny křovištní.
Všechna opatření se dělala mimo zvláště chráněná území, přesto však na přírodně cenných či potenciálně velmi cenných lokalitách. Pozitivní výsledky se objevovaly už v průběhu projektu. „Pozitivní výsledky byly patrné už v průběhu našeho projektu. Z lokalit vytlačujeme nežádoucí druhy a vytváříme prostor pro druhy chráněné. Díky těmto cíleným aktivitám se na lokalitě Políčka nad Papírnou objevil zvláště chráněný druh lilie zlatohlavá (Lilium martagon). Nedaleko, na lokalitě Plocha pod elektrovodem, se nově objevily další dva zvláště chráněné druhy: ohrožený plamének přímý (Clematis recta) a ohrožená třemdava bílá (Dictamnus albus). Těmito činnostmi podporujeme i další chráněné druhy uvedené na Červeném seznamu, celkem více než sedmdesát druhů rostlin a živočichů,“ popisovali členové spolku Koniklec průběh projektu.
Projekt se odehrával na čtrnácti lokalitách v Pojihlaví. Patřily mezi ně svahy, sady, louky, meze a další plochy. Příkladem jsou meze u silnice mezi Mohelnem a odbočkou k Mohelenské přehradě. Tuto lokalitu tvoří meze a příkopy podél silnice mezi intravilánem městyse Mohelno a odbočkou vedoucí k hrázi Mohelenské přehradní nádrže. Příkopy kolem silnice v horní části aktivně využívá kriticky ohrožený sysel obecný. V prostoru příkopů má nory a využívá je rovněž k zajištění potravy. Přes komunikaci pak jedinci v průběhu sezóny přebíhají kvůli získání potravy na přilehlém poli.
Pro zajištění optimální péče o toto stanoviště je nezbytné provádět kosení travních porostů s odstraňováním biomasy. Travní porosty by měly být takové, aby z hlediska výšky, hustoty a druhového složení vyhovovaly nejlépe jak syslům, tak dalším organismům, které se v toto prostředí vyskytují, zejména hmyzu a zvláště denním motýlům. Přínos sečení lze spatřovat v tom, že by se dále snížilo riziko střetu projíždějících vozidel s migrujícími sysly. Přestože byly na pozemní komunikaci instalovány zpomalovací pásy ke snížení rychlosti vozidel a tím i snížení rizika jejich střetu s přebíhajícími zvířaty, nelze to úplně vyloučit.
Příkopy kolem celé silnice jsou významným biotopem řady druhů denních motýlů a dalších skupin hmyzu, včetně druhů chráněných a ohrožených. Po obou stranách bezprostředně navazují na volné plochy, které jsou součástí NPR Mohelenská hadcová step. Jejich mozaikové sečení ve spojení s výřezem nežádoucích náletových dřevin zarůstajících volné plochy příkopů může významně zlepšit stávající stav těchto cenných stanovišť. Na otevřených plochách okolo silnice se vyskytují především mnohé druhy motýlů. Z chráněných a ohrožených druhů rostlin se tam vyskytuje dřišťál obecný, ostřice nízká, kavyl Ivanův pýřitý a další druhy.
Projekt trval od roku 2021 do roku 2024. Podpořen byl z Norských fondů.
