Mwani Zanzibar
Mořské řasy jsou bohaté na vitamíny A, B, C, E a K, které podporují tvorbu přírodního kolagenu v pokožce. Brzy po ránu jsou všude na zanzibarských plážích vidět ženy, které je sbírají. Téměř třicet tisíc zanzibarských žen tu „nezávisle“ sbírá mořské řasy na vývoz. Je to vedle hřebíčku jeden z největších zanzibarských vývozních artiklů. Tyto ženy, brodící se každé ráno po kolena ve vodě, ale nejsou Mwani Mamas. Ty zaměstnává společnost Mwani Zanzibar. Dostávají pravidelnou výplatu i pracovní uniformu, požívají zaměstnaneckých výhod a jsou vyškoleny na výrobu kosmetických přípravků.
Trpělivost řasy přináší
Hned na kraji pláže pod centrem, které je zároveň sídlem společnosti Mwani Zanzibar, je úsek, kde to vypadá, jako kdyby někdo natáhl šňůry na prádlo a navázal na ně mořské řasy. Ty jsou většinu času úplně ponořené, ale při odlivu vystupují nad hladinu.
Tento způsob farmaření mořských řas nadobro ukončil sběr mořských řas tažnými sítěmi, které jsou pro podmořské prostředí extrémně škodlivé. Cokoliv, co se do tažných sítí chytí a není jedlé, je totiž vyhozeno na pláž, kde to umírá.
Na šňůrách mezi dřevěnými tyčemi zaraženými do písku jsou navázány trsy Eucheuma Cottonii. Trvá šest až osm týdnů, než řasy narostou a mohou se sklízet. „Jediné, co k pěstování řas potřebujete, je trpělivost,“ říká Mama Haje, pracovnice z Mwani Zanzibar. „Měsíčně tu sklízíme osmdesát až sto kilogramů řas,“ říká.
Tento druh původně nepochází ze Zanzibaru, ale byl dovezen z Filipín. Jakmile se ale jednou začne kultivovat, je jeho pěstování poměrně jednoduše trvale udržitelné.
Do Mwani Zanzibar na prohlídku a drink
Do Mwani Zanzibar je možné přijít na organizovanou prohlídku. Přivítají vás tu ibiškovým džusem. Přestože všude u moře je převážně jemný písek, je možné vypůjčit si boty do vody – část prohlídky se totiž odehrává na pláži. Je možné si vybrat z několika velikostí nebo si můžete přinést vlastní. Další nezbytností je klobouk s širokou krempou, je také k vypůjčení. Jsou stejné, jaké nosí jako ochranu před sluncem při práci Mwani Mamas. A na konec dostanete ještě dlouhou dřevěnou hůl. Z té se zanedlouho stane nová „šňůra na prádlo“. Průvodce vám ukáže, jak tyč téměř ze dvou třetin zarazit do písku. Jde to překvapivě ztuha na to, jak lehce to vypadá v podání Mwani Mamas. Mezi tyče se pak natáhnou šňůry a k nim se připevní trsy mořských řas.
Po návratu do centra je znovu čas na drink, tentokrát je to smoothie z mořských řas. Chuť připomíná slané mungové výhonky, ale většinu z ní přebije ostatní ovoce, které je do smoothie přidáváno. Řasy jsou především zdravotní složkou nápoje – pro všechny vitamíny, které ve velkém množství obsahují.
Od sklizně po výrobek
Jakmile řasy vyrostou a jsou sklizeny, rozprostřou se na slunci. „Necháme je tak ležet několik týdnů, až jsou o polovinu lehčí než při sklizni,“ popisuje Mama Haje. V sušeném stavu mají fialovorůžovou barvu. Mwani Mamas je namelou na jemný prášek, ten se poté míchá s kokosovým olejem a včelím voskem, což vytváří základ pro výrobu nejrůznějších kosmetických přípravků. „Prodáváme je jednotlivým zákazníkům, ale také do mnoha hotelů na Zanzibaru,“ říká Mama Haje. „Mořské řasy jsou také jedlé,“ dodává. „My je ale prostě využíváme jiným způsobem.“
Když se ve výrobně kosmetických přípravků vyrábí mýdlo, přidávají se do něj kromě mořských řas i další místní poklady: káva, kurkuma a hřebíček. Hotové bloky mýdla se krájejí na malé, finální výrobky. Je to práce pro dvě ženy. Jedna drží velký blok mýdla ve formě a druhá ho strunou, připomínající kráječ na sýr, rozřezává.
Na každý kousek mýdla poté vyrazí logo Mwani Zanzibar a mýdlo putuje do chladné místnosti, aby se zpevnilo a dosušilo. To trvá zhruba šest týdnů. Jakmile je mýdlo dostatečně suché, ženy každý kousek zabalí do banánového listu a připraví ho tak k prodeji. Mýdla a další kosmetické přípravky jako tělová mléka a oleje se prodávají v malém obchůdku přímo v Mwani Zanzibar.
Řasy s přesahem i s příběhem, to je Mwani Zanzibar
Mořské řasy jsou možná jedním z největších zanzibarských vývozních artiklů, ale jejich prodej v nezpracovaném stavu jen tak tak stačí pokrýt životní náklady žen, které je sbírají, i když pracují nezávisle. To dovedlo Klaartje Schade, spoluzakladatelku Mwani Zanzibar, k tomu, aby společnost vytvořila řadu výjimečných produktů, které jsou šetrné k pokožce i k planetě. Také jí to umožňuje vyplácet svým zaměstnankyním mzdu, která je šestkrát vyšší než plat běžného pěstitele mořských řas.